а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клони

клонат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Е насочен, се движи во некаков правец.
Англиски: incline Албански: i drejtuar
Примери:
Сонцето веќе клонеше кон за пад.
2. Тежнее, се стреми кон нешто.
Англиски: yearn Албански: synoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не ме чуди тогаш што клонел кон зло.
Изведенки
клонење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи