а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клонира

клонираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Создава група генетски идентични организми од една единка по бесполов пат.
Англиски: clone Албански: klonoj
Употреба: Биологија
2. Обликува според образец.
Англиски: copy Албански: kopjoj, klonoj
Употреба: Преносно значење
Изведенки
клонирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи