а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кломпа

мн. кломпи
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Дрвена чевла; вид обувки со дрвен ѓон.
Англиски: clog
FlexiMac
 менување на македонски глаголи