а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клокот

мн. клокоти
Вид збор: Именка, машки род
1. Карактеристичен шум што го создава вода, (течност, кашеста маса) при извирање, истекување, вриење итн.
Англиски: bubble Албански: gurgullim, kllokot
Примери:
Ништо не cе слушаше, освен тивкиот клокот на водата.
2. клокотење
Англиски: bubble Албански: gurgulloj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи