а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клокоти

клокотат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За река, поток - тече испуштајќи карактеристичен шум.
Англиски: bubble Албански: gurguroj
Примери:
Под еден дрвен мост клокотеше бистра вода.
2. За вода, течност - силно врие, испуштајќи карактеристичен шум.
Албански: gurguroj
Примери:
Во казанот поставен на два камена клокоти качамак.
Грнето со грав клокотеше.
3. Чувствува или произведува звук, шум сличен на клокот.
Англиски: boil Албански: vëlim
Примери:
Нешто му клокотеше во градите.
Крвта му клокотеше во вените.
Целата училница клокоти и врие.
Изведенки
клокотење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи