а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кловн

мн. кловнови
Вид збор: Именка, машки род
1. Забавувач во циркус смешно облечен и нашминкан; комичар, палјачо.
Англиски: clown Албански: palaço
2. Лице што се однесува несериозно.
Англиски: clown Албански: palaço, kloun
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тој прави кловн од себе.
Не изигрувај кловн, однесувај се сериозно.
Изведенки
кловновски прид.
кловновскиот
Пример: Кловновски нос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи