а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клобучи

(се) клобучат
Вид збор: Глагол, несвршен
Исфрла клобурци, се пени.
Англиски: bubble
Примери:
Водата брзо почна да (се) клобучи.
Изведенки
клобучење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи