а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клобук

мн. клобуци
Вид збор: Именка, машки род
1. шапка
Англиски: cap Албански: kapelë, shapkë
Употреба: Архаизам
2. клобурец
Англиски: bubble Албански: fluskë
Примери:
Како клобук во матна бара, окото и набабре.
При издишувањето од устите ни излегуваа клобуци густа, синкава пареа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи