а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клишира

клишираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави, изработи, изработува клише; умножи, умножува со помош на клише.
Примери:
Јас имам планирано цел подлисток, со илустрација, со клиширан наслов.
Клиширан израз.
Изведенки
клиширање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи