а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клише

мн. клишеа
Вид збор: Именка, среден род
1. Метална или дрвена плочка на која е втисната или издлабена слика, цртеж за отпечатување поголем број примероци.
Англиски: cliché Француски: cliché Албански: klishe
2. Претерано користен, банален начин на работа, на изразување, стереотипна фраза.
Англиски: cliché Француски: cliché Албански: klishe
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не робува на застарени методи и клишеа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи