а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клисура

мн. клисури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8497
Тесна и длабока речна долина со високи и стрмни страни.
Англиски: ravine Албански: grykë, klisyrë
Употреба: Географија
Примери:
Најпосле дојдоа до поточето што се спушташе низ скалестата клисура.
Изведенки
клисурски прид.
клисурските
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК