а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клисар

мн. клисари
Вид збор: Именка, машки род
црковен служител
Англиски: sexton
Употреба: Црковен термин
Примери:
Клисарот ја удри големата камбана.
Изведенки
клисарски прид.
клисарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи