а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клип

мн. клипови
Вид збор: Именка, машки род
1. Подвижно, валчесто тело во цилиндерот на клипни мотори со внатрешно cогорување.
Англиски: piston Албански: piston
Употреба: Технологија
Примери:
Има зарибан клип.
2. Краток филм, што претставува избор, комбинација на кадри за изразување на некоја општа идеја преку текст, песна.
Англиски: clip Албански: klip,fashetë
Примери:
Направив клип за новата песна.
Изведенки
клипен прид.
клипни
Пример: клипни парни машини, клипни пумпи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи