а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клипер

мн. клипери
Вид збор: Именка, машки род
1. Брз прекуокеански брод со едра за превоз на стока.
Англиски: clipper Албански: anije e madhe me vela
Употреба: Историја
2. Голем прекуокеански хидроплан со труп во форма на брод.
Англиски: clipper Албански: hidroplan tejoqeanik
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи