а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинчи

клинчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Седи без работа.
Англиски: idle
Примери:
По цел ден клинчи во меана.
Изведенки
клинчење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи