а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинчар

мн. клинчари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува клинци.
Примери:
Ковачкиот еснаф го сочинувале ковачите и клинчарите.
Изведенки
клинчарски прид.
клинчарскиот
Пример: клинчарски занает
FlexiMac
 менување на македонски глаголи