а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клинка

клинкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19509
1. Оди бавно, се влече; се ниша при одењето, се клацка, оди нерамно - обично за коњ, магаре и сл.
Англиски: limp Албански: ec me mundim
Примери:
Пред него клинка магарето натоварено со плочи.
2. Потскокнува на една нога.
Англиски: hop Албански: kërcen me një këmbë
Примери:
Сега ќе клинкам на една нога.
Изведенки
клинкање ср.
глаг. им.