а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клиентела

(едн.) клиентелата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39587
(збир. им.) Сите клиенти коишто бараат уcлуга од едно лице, претпријатие.
Англиски: clientele Албански: klientelë
Употреба: Економија
Примери:
Тој му обезбедуваше клиентела и добиени процеси преку врски во судот.
Продавницата ја посетува различна клиентела.
Изведенки
1. клиентелизам м.
(едн.)
Пример: политички клиентелизам
2. клиентелистички прид.
клиентелистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК