а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клештило

мн. клештила
Вид збор: Именка, среден род
Дел од кровна конструкција, составен од две греди што со едниот крај влегуваат една во друга како во жлеб.
Примери:
Потоа дојдоа на ред гредите, диреците, клештилата и желниците од куќите во кои живееја самите аскери.
Празниот простор меѓу ѕидот и клештилата се вика „мутли“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи