а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клет

клети
Вид збор: Придавка
1. Што е несреќен, што страда.
Англиски: damned
Примери:
Тој пак е сам и клет несреќник.
Срцето и се свиваше кога ќе се сетеше дека е клета робинка во домот на друговерец.
2. За живот - што е тежок, мачен.
Англиски: damned
Примери:
Клет живот.
3. Што е проклет, зол, лош.
Англиски: damned
Примери:
Се бореше против клетите душмани.
Изведенки
клето прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи