а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клетник

мн. клетници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16841
1. Несреќен, кутар, беден човек.
Англиски: unlucky fellow Албански: i palumtur, i mjerë
Примери:
Го гледа нашиот несреќник, тој окован клетник.
2. Зол, проклет човек.
Англиски: damned Албански: i mallkuar
Изведенки
клетница ж.
мн. клетници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК