а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клетвопрестапник

мн. клетвопрестапници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што ја гази, што не ја исполнува дадената заклетва.
Примери:
Таа го претвора човекот во демон, го прави зол, богохулник и лош клетвопрестапник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи