а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клетва

мн. клетви
Вид збор: Именка, женски род
1. Проклетство, посакување зло некому.
Англиски: curse Албански: mallkim
Примери:
Ми се стемни пред очиве, ама клетва уста моја не исфрли.
Тој ја понесе во себе татковата клетва, никогаш не стана рибар.
2. Свечена изјава, заклетва.
Англиски: oath Албански: përbetim
Примери:
Тој мораше да го запечати овој таен договор со клетва.
Тој ја гази клетвата и ја злоупотребува власта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи