а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клерикализам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Политички правец што се стреми кон cилно влијание на црквата (особено на католичката) во општествено-политичкиот и културниот живот на една заедница.
Англиски: clericalism
Употреба: Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи