а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клепсидра

мн. клепсидри
Вид збор: Именка, женски род
Античка направа за мерење на времето, врз основа на правилно истекување на вода или песок од еден сад во друг; воден или песочен часовник.
Англиски: hour glass
FlexiMac
 менување на македонски глаголи