а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клепне

клепнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. удри, чукне
Англиски: knock Албански: bie, godas, mshoj
Примери:
Само кога ќе клепне камбаната, излегуваше во дворот.
Понекогаш ќе клепне мотика на камен, но тоа е во далечината.
2. Удри, тресне некого.
Англиски: hit Албански: godas, bie, q;lloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со слободната рака го клепна по глава како со пиралка.
3. Трепне со очите, намигне.
Англиски: blink Албански: kapsit sytë
Примери:
Ќе го сторам тоа без око да ми клепне.
Тој клепна неколку пати, па замижа.
Таа му клепна и тој почна да ја дотерува гајдата.
Изведенки
1. клепнува несв.
клепнуваат
2. клепнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи