а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клепка

мн. клепки
Вид збор: Именка, женски род
1. Влакненца по работ на очниот капак.
Англиски: eyelash Албански: qerpik
Примери:
Низ густите, црни клепки, ме гледаа полуотворени сиви очи.
Влажните клепки му го замаглија видот.
2. Подвижен, кожен набор на окото, што го штити од повреда; очен капак.
Англиски: eyelid Албански: qepallë
Употреба: Анатомија
Примери:
Беше ненаспан и клепките му тежеа на очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи