а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клепач

мн. клепачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што клепа.
Англиски: knocker Албански: kalitës
2. клеветник
Англиски: slanderer Албански: përgojues
Употреба: Преносно значење
3. клепка
Англиски: eyelash Албански: qerpik
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи