а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клепало

мн. клепала
Вид збор: Именка, среден род
1. Дрвена направа на која се удира за огласување при црквите.
Примери:
Тој го удри клепалото и со тоа ја огласи вечерната служба во црквата.
2. дрдорко
Англиски: blabber Албански: llafazan
Употреба: Преносно значење
Примери:
Молчи, бре, клепало!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи