а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клема

мн. клеми
Вид збор: Именка, женски род
Направа за поврзување на проводници на електрична струја.
Англиски: clamp Германски: Klemme
Употреба: Технологија
Примери:
Клемите на акумулаторот попуштиле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи