а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клекне

клекнат; клекни, клекнете; клекнав, клекнаа; клекнал; клекнат; клекнев, клекнеа; клекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3281
1. Се спушти на колена, падне на колена.
Англиски: kneel Албански: bie në gjunjë
Примери:
Тој клекна и почна да се моли.
2. Го спушти телото виткајќи ги колената без да седне.
Англиски: kneel Албански: bie ne gjunjë
Примери:
Почна по тактот на гајдата да прави некакви скокови клекни - стани.
3. Cе потчини, се покори некому.
Англиски: submit Албански: parashtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше подготвена да клекне пред чуварот и да измоли за неговата чест.
Ќе донесам јас овде баталјон, па да клекнете на коленици!
4. Физички ослабне, изнемошти.
Англиски: exhaust Албански: raskapit
Примери:
Тој веќе остаре, клекна под товарот на годините.
5. Ослабне воопшто, попушти.
Англиски: give way Албански: dobësoj
Примери:
Мојата колиба клекна од едната страна.
Тоа може да се случи само како татнеж на земјата, од кој ќе клекнат куќите.
Изведенки
клекнува несв.
клекнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК