а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клед

мн. кледови
Вид збор: Именка, машки род
килер, подрум
Англиски: cellar
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Го отвора ќепеникот и слегува долу во кледот полн со бочви и качиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи