а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клеветник

мн. клеветници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32109
Тој што клевети некого, што шири клевети за некого.
Англиски: slanderer
Примери:
Сите зборуваа за него, а тој знаеше кој е клеветникот и од каде доаѓаат тие приказни.
Изведенки
1. клеветница ж.
мн. клеветници
2. клеветнички прид.
клеветничкиот
Пример: Клеветнички обвинувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК