а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клевети

клеветат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14993
Измислува и шири клевети.
Англиски: slander
Примери:
Tој неколкупати го клеветеше кај старешините.
Изведенки
клеветење ср.
глаг. им.