а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клевета

мн. клевети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10071
Кажување невистини за некого cо цел да cе оцрни, да се урне неговиот углед.
Англиски: slander Албански: shpifje
Примери:
Го оптужи за клевета кај учителот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК