а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клашеник

мн. клашеници
Вид збор: Именка, машки род
Горна женска облека изработена од клашна, од сукно.
Примери:
Носеше клашеник извезен со срма.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи