а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клацкалка

мн. клацкалки
Вид збор: Именка, женски род
Метална или дрвена конструкција со седишта и потпора на средината, во вид на двостран лост што оди горе-долу и што им служи на децата за лулање.
Англиски: seesaw
Примери:
Две деца ја напуштија клацкалката и се скрија зад оградата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи