а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клаузула

мн. клаузили
Вид збор: Именка, женски род
1. Во правото - посебен член во договор и во друг правен акт со кој се ограничува, се обусловува неговото извршување.
Англиски: stipulation Албански: klauzolë
Употреба: Правда
2. Забелешка, напомена (во некој документ, акт).
Англиски: clause Албански: klauzolë
Употреба: Административен термин
Примери:
Сите мои писма ги чувал и на секое ја запишувал клаузулата: „По читањето во мојата лична архива“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи