а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клатно

мн. клатна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19662
1. Тег што виси и се ниша (на пример кај ѕиден часовник).
Англиски: pendulum Албански: lavjerës
Употреба: Физика
Примери:
Фукоово клатно.
2. Јазик од ѕвоно.
Англиски: tongue Албански: gjuhëz
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК