а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класичен

класичниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на старите Грци и Римјани, на нивната уметност, култура, јазик и сл.
Англиски: classical Албански: klasik
Примери:
Тука се чувствува на прво место влијанието на грчката, пред сѐ на класичната литература.
класични јазици, класична филологија
2. Што се однесува на уметнички, литературни и научни општопризнати дела.
Англиски: classic Албански: klasik
Примери:
Неговите драми претставуваат класично наследство во светската драмска литература.
класична музика, класичен роман
3. Што се одликува cо правилни, утврдени форми.
Англиски: classic Албански: klasik
Примери:
класична убавина
4. Што е карактеристичен, типичен за некого или за нешто.
Англиски: classic Албански: klasike
Примери:
Тоа е навистина класичен пример за проникнувањето на две cтихии, ориенталната и западноевропската.
5. Што е поврзан со класиката.
Англиски: classic Албански: klasike
Примери:
класично образование, класична гимназија
класичен балет, класичен мебел
Изведенки
1. класично прил.
Пример: Се облекува класично.
2. класичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи