а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класицист

мн. класицисти
Вид збор: Именка, машки род
Претставник на класицизмот во книжевноста и уметноста.
Примери:
Не го бележам предметот или надворешниот свет како што порано класицистите го правеле.
Класицистите во почетокот сѐ што било готско, го сметале за варварско и недомородно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи