а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класицистички

класицистичка
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што е во духот на класицизмот.
Англиски: classicistic
Употреба: Уметност
Примери:
класицистичка архитектура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи