а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класицизам

(едн.) класицизмот
Вид збор: Именка, машки род
Правец во литературата и уметноста што се јавува во 17 и 18 век и се карактеризира со враќање кон традиционалните облици на грчко-римската уметност.
Англиски: classicism Албански: klasicizëm
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи