а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класификува

класификуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Распредели, распределува нешто во класи, групи според определени својства, степен на вредност и сл.
Англиски: classify
Примери:
Нашите производи тој ги класификува како производи од трета класа.
Тие ги класификуваа натпреварувачите според нивните постигнати резултати.
Изведенки
класификување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи