а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класификација

мн. класификации
Вид збор: Именка, женски род
Распределување на предмети, појави и поими по класи, групи според определени критериуми (според својствата, степенот на вредност).
Англиски: classification
Примери:
Во славистичката наука има повеќе обиди за класификација на книжевните споменици.
Еден принцип е таканаречената ботаничка класификација, според која плевелите се групирани во класи, редови, фамилии итн.
Изведенки
класификациски прид.
класификацискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи