а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класира

класираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Распредели, распределува по класи според определен критериум.
Англиски: classify
Примери:
Неговите ликови ги класираме во две групи.
Производите ги класираа според нивниот квалитет.
Изведенки
класирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи