а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класик

мн. класици
Вид збор: Именка, машки род
1. Општопризнат творец во областа на литературата, науката или уметноста што создал значајни дела.
Англиски: classic Албански: klasik
Примери:
Најдобрите дела на светските писатели, класици и современици се преведени на македонски јазик.
2. Старогрчки или римски писател.
Англиски: classic Албански: shkrimtar i Greqisë së lasht ose romak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи