а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Уметнички или научни општопризнати дела што претставуваат траен придонес во уметноста или културата воопшто; такви дела во старогрчката и римската уметност и култура.
Англиски: classic Албански: klasikë
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи