а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класест

Види и: клас (м.)
класестиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на клаc, што е со клас, што е прекриен со клас.
Албански: kalliri
Употреба: Ботаника
2. Што личи на клаc.
Албански: kalliri
Примери:
Тој препарат се употребува против класести треви и плевели кај доматите и тутунот пред расадувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи