а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

класен

класниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на клас.
Англиски: class
Употреба: Образование
Примери:
Класен раководител.
Класен час.
2. Што се однесува на класа.
Англиски: class
Употреба: Филозофија
Примери:
Класно општество.
Класна борба.
Класна свест.
Класни спротивности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи